It's November and if you are looking to buy some new kitchen appliances it's the perfect time to do so. New models of fridges, ovens, and stoves are coming onto the sales floor, while older models are heavily discounted. Veterans Day weekend and Black Friday of course, are important dates to watch for.
I'm no Martha Stewart, and sometimes when I go into the Home appliances section of a department store I get overwhelmed with immersion blenders, stand blenders, coffee percclators, drip coffee machines, single-serve coffee machines....you get the picture. Every once in a while, I get caught up with the gleaming, chrome, majesty of a kitchen appliance which could make my life so much simpler such as a mango corer or a Belgian waffle maker. Fortunately, my mother often gives me a dope-slap of reality and reminds me that kitchen space is a precious commodity. Besides, do you really need a pineapple corer? How many times do you eat pineapples anyway? (Beware of a circular answer eg: "Well I'd eat them more if I bought this corer..")
Learnvest created a great slideshow with popular kitchen gadgets that details the amount of times you'd have to use your gadget to have it pay for itself in cooking time-saved. Of course, certain appliances are necessary, such as a blender/food processor, and if your ancestors hail from the Asian continent--a rice cooker!
Showing posts with label Cooking. Show all posts
Showing posts with label Cooking. Show all posts
Friday, November 4, 2011
Which Kitchen Gadgets Do You Really Need?
Monday, April 25, 2011
Clean out that Pantry
Ah the pantry: the spaghetti sauce stockpile, the canned bean bunker, the foodie fortress. If your pantry is anything like mine, it's overflowing with items you've (hopefully) accumulated from grocery store sales, wholesale clubs, and sometimes even inherited from friends with changing dietary habits (new vegetarian, gluten-free, diabetics for example).
But since your spring-cleaning is in full-swing, you might as well crack open that pantry door, open up a trash bag, and prepare to toss out some of your precious food reserves. Items that have been infested by bugs or worms, and cans that have bulging lids or dents that compromise the interior food product should be immediately thrown out. Check open bags of grain or flour, as these are favorites for little pantry bugs. Take everything off of the floor, and give the place a good sweep.
Then, there are certain items, that you can probably donate to your local food pantry (provided they were never opened) so check that the interior seal is still intact. The April 2010 Fitness article, "Pantry Raid: 11 Healthy Food Swaps" provides you with some ingredients to replace it with, while cutting calories, fat, and cost.I've summarized the article below, but read the full article for details on how these ingredients stack up nutritionally:
But since your spring-cleaning is in full-swing, you might as well crack open that pantry door, open up a trash bag, and prepare to toss out some of your precious food reserves. Items that have been infested by bugs or worms, and cans that have bulging lids or dents that compromise the interior food product should be immediately thrown out. Check open bags of grain or flour, as these are favorites for little pantry bugs. Take everything off of the floor, and give the place a good sweep.
Then, there are certain items, that you can probably donate to your local food pantry (provided they were never opened) so check that the interior seal is still intact. The April 2010 Fitness article, "Pantry Raid: 11 Healthy Food Swaps" provides you with some ingredients to replace it with, while cutting calories, fat, and cost.I've summarized the article below, but read the full article for details on how these ingredients stack up nutritionally:
Monday, February 14, 2011
Are Chocolate Covered Strawberries Worth the Expense?
Valentine's Day is one of my top 3 favorite holidays, although most tightwads have mixed feelings about this particular yearly observance. After all, why do we need to spend all that money on greeting cards, flowers, and candle-lit Italian dinners? The truth is, you don't need to.
I love Valentine's Day because it's a day where I can reflect on the people (and animals) I care about in my life. This day is about celebrating various types of love. Enjoy today as a way to show affectionate love for friends, family, significant others; or to proclaim your passion for a social issue; or even to appreciate yourself!
I usually show some self-appreciation by splurging on fancy chocolate covered strawberries from Godvia Chocolatier boutiques.
It's happened to the best of us, you walk by that elegant display case with that luscious, fat, strawberry sitting there covered in rich chocolate, and it practically calls out to you by name! You silently justify the indulgence to yourself, (I walked 4 miles today, I took the stairs at work all week, etc) and you mosey on into the store only to find that one chocolate dipped strawberry is $7.00!
You gasp.
You are sure that this is way overpriced, but by how much? Well, The Thrifty Scholar has worked it out for you:
-I purchased approximately 30 medium sized strawberries in a wholesale store for $5.99.
-I was able to purchase 11.5 oz Ghiradelli dark chocolate chips for $2.00 at my local grocery store.
-It only takes me 4.5 oz to cover all 30 strawberries. The 4.5 oz of chocolate cost me $0.77.
-My total cost for chocolate and strawberries was $6.76 and each unit came to $0.23 to make.
If I estimate that 2 medium strawberries covered in Ghiradelli chocolate make up the weight of the large strawberry at Godiva, then I spent $0.46 by making my own chocolate covered strawberries at home. Net savings: $6.54.
In comparison to the $42 box of 6 Godiva chocolate dipped strawberries, net savings were $39.24.
Read on to see how I did it.
I love Valentine's Day because it's a day where I can reflect on the people (and animals) I care about in my life. This day is about celebrating various types of love. Enjoy today as a way to show affectionate love for friends, family, significant others; or to proclaim your passion for a social issue; or even to appreciate yourself!
I usually show some self-appreciation by splurging on fancy chocolate covered strawberries from Godvia Chocolatier boutiques.
It's happened to the best of us, you walk by that elegant display case with that luscious, fat, strawberry sitting there covered in rich chocolate, and it practically calls out to you by name! You silently justify the indulgence to yourself, (I walked 4 miles today, I took the stairs at work all week, etc) and you mosey on into the store only to find that one chocolate dipped strawberry is $7.00!
| Home-made White Chocolate/Dark Chocolate strawberries , Dark Chocolate Almond strawberries, Dark Chocolate Pecan strawberries, Dark Chocolate Walnut strawberries. |
You gasp.
You are sure that this is way overpriced, but by how much? Well, The Thrifty Scholar has worked it out for you:
-I purchased approximately 30 medium sized strawberries in a wholesale store for $5.99.
-I was able to purchase 11.5 oz Ghiradelli dark chocolate chips for $2.00 at my local grocery store.
-It only takes me 4.5 oz to cover all 30 strawberries. The 4.5 oz of chocolate cost me $0.77.
-My total cost for chocolate and strawberries was $6.76 and each unit came to $0.23 to make.
If I estimate that 2 medium strawberries covered in Ghiradelli chocolate make up the weight of the large strawberry at Godiva, then I spent $0.46 by making my own chocolate covered strawberries at home. Net savings: $6.54.
In comparison to the $42 box of 6 Godiva chocolate dipped strawberries, net savings were $39.24.
Read on to see how I did it.
Saturday, January 29, 2011
Saving the Spotted Banana
A harsh winter in New England means that our produce pickings are sadly sparse. However, the trusty banana remains a tasty ally in helping Americans achieve their 5 fruits and vegetable servings a day. (If you want to calculate exactly how to break down those 5 servings according to your age and gender try this tool from the CDC).
But all too often our favorite plantain languishes on the kitchen counter, ripening, and becoming the squishy, spotted banana. Usually we throw away these unfortunate fruits, and if we estimate that the average American family throws away 1lbs of bananas every 2 weeks (that's 3 medium bananas) then at $0.69 a pound that is costing you $16.56 per year. That may not seem like a lot of money, but consider other costs that aren't necessarily financial.
But all too often our favorite plantain languishes on the kitchen counter, ripening, and becoming the squishy, spotted banana. Usually we throw away these unfortunate fruits, and if we estimate that the average American family throws away 1lbs of bananas every 2 weeks (that's 3 medium bananas) then at $0.69 a pound that is costing you $16.56 per year. That may not seem like a lot of money, but consider other costs that aren't necessarily financial.
Subscribe to:
Posts (Atom)


